Mājas apsaimniekošana ir plašs process, kas garantē efektīvu ēku pārvaldību, uzturēšanu un uzraudzību. Tās galvenie mērķi ir nodrošināt:
- Dzīvojamās mājas ilgtermiņa saglabāšanu un uzlabošanu,
- Nepārtrauktu pārvaldības procesu,
- Estētiskās un vides vērtības saglabāšanu un attīstību.
Pārvaldīšanas principi ietver:
- Nepārtrauktību, lai saglabātu dzīvesvietas kvalitāti,
- Optimālu izdevumu plānošanu un pārvaldību,
- Augstas kvalitātes pakalpojumu nodrošināšanu,
- Drošības un veselības standartu ievērošanu,
- Vides kvalitātes uzlabošanu un saglabāšanu.
Dzīvokļu īpašniekiem ir svarīga loma mājas pārvaldībā. Viņiem ir jānodrošina pienācīga pārvaldība, lai nodrošinātu mājas labklājību. Lai to panāktu, viņi var nolīgt pārvaldnieku, kas veiks nepieciešamos uzdevumus saskaņā ar pārvaldības līgumu.
Šī pārvaldība ietver:
- Nepieciešamās uzturēšanas darbības, lai saglabātu ēkas fizisko stāvokli,
- Plānošanu, organizēšanu un finanšu pārraudzību,
- Mājas lietu kārtošanu.
Tomēr, dzīvokļu īpašnieku atbildība neaprobežojas ar Pārvaldnieka nolīgšanu.
Lai nodrošinātu efektīvu mājas pārvaldīšanu ir būtiski, lai dzīvokļu īpašnieki piedalītos svarīgu lēmumu pieņemšanā par mājas pārvaldību, budžetu, remontiem un citiem jautājumiem.
Tā pat Dzīvokļu īpašniekiem ir jāveic regulāras maksājumu iemaksas, lai nodrošinātu mājas uzturēšanu un darbību. Tas ietver mēneša maksas par koplietošanas izdevumiem, piemēram, apkures, ūdensapgādes, elektrības, uzturēšanas un citiem koplietošanas pakalpojumiem.
Un jāievēro mājas noteikumi un procedūras attiecībā uz dzīvesvietas uzturēšanu un izmantošanu. Piemēram, noteikumu ievērošanu par mājas tīrīšanu, dzīvnieku turēšanu un citiem jautājumiem, kas varētu ietekmēt mājas labklājību un kārtību.